Kaynak Camından Kendi Neutral Density Filtrenizi Yapın

Neutral Density(ND) filtre kullanmak istiyor ama hatırı sayılır fiyatları yüzünden erteliyor musun? İşte ben de tam olarak bu yüzden kendi ND filtremi kendim yapmaya karar verdim. Nasıl mı?

Neutral Density(ND) filtre kullanmak istiyor ama hatırı sayılır fiyatları yüzünden erteliyor musun? İşte ben de tam olarak bu yüzden kendi ND filtremi kendim yapmaya karar verdim.

Ev yapımı neutral density filtre

İşe nalburiye malzemeleri satan bir dükkandan kaynak camı alarak başladım. Fiyatı 3-5 TL olan bu camı, her yerde rahatlıkla bulunabilen mukavva kutular kullanarak objektifime tutturabileceğim bir hale getirdim. Önce objektifimi şablon olarak kullandım ve mukavva kutunun üzerine koyarak aynı ölçülerde işaretledim. Daha sonra mukavvayı işaretlediğim yerden kestim ve bunu da kaynak camına bantla, evet, bildiğin elektrik bandıyla yapıştırdım. Böylece makinemi sabitleyerek kadrajımı ayarladıktan sonra, gün ışığında bile 20-30 saniye sürebilecek çekimler yapabilir hale geldim.

Gün ışığında 20-30 saniyelik çekimler demişken deneme yaptığım zamanlardan bir örnek fotoğraf paylaşmamak olmaz herhalde.

Ev yapımı neutral density filtre

Bir sonraki konuda kendi yaptığımız ND filtreyi kullanarak çektiğimiz fotoğraflardaki yeşil görüntüyü nasıl önleyeceğimizi ve istenirse fotoğraflarımızı nasıl düzenleyeceğimizi paylaşacağım.

 

 

 


 

birkaçpiksel

Kendini fotoğrafçı sanmakla kalmayıp, bir de yazarlığa soyundu. Deneyimlerini bir blog sayfasında yayınlayarak insanlarla paylaşma fikri de, fotoğrafçılık mazisi kadar yeni. Bu, birkaçpiksel'in ilk blog deneyimi.

1 Yorum

Serdar  19 Haz. 2014 Cevapla

Kaynak camı yerine elimizdeki polarize filtrelere arabalarda kullanılan cam filminden çeksek aynı/benzer sonuç alabilir miyiz acaba?

birkaçpiksel  20 Haz. 2014 Cevapla

Henüz deneme şansım olmadı ama vakit bulduğumda ilk deneyeceğim ve paylaşacağım konuların başında geliyor q:)

Yorum yaz